Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibeteghez hívnak mentőt. Korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Holnapután esedékes szakvizsgálata. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom, amit a szomszéd által javasolt nitrát tapasz felhelyezése egyelőre nem szüntetett. A fájdalom kb. 10 perce áll fenn, amikor ez az EKG készül:
Vérnyomás 175/90Hgmm. Mi látható az EKG-n? Mit tegyen a mentő? A beteget vigye az öt percre lévő coronaria őrzővel ellátott kardiológiai osztályra, avagy a 40 percre lévő intervenciós centrumba, vagy helyszíni ellátás után a beteg otthonában hagyható azzal a tanáccsal, hogy másnap keresse fel háziorvosát? Milyen további ötleteink vannak a diagnózis pontosítását megcélozandó?
Megoldásokat 2013.01.26-án éjfélig küldhettek az ekg.megfejtes@cardioblog.hu e-mail címre! Az újonnan csatlakozók írják meg, milyen álnéven szeretnének részt venni a versenyjátékban!
Posterior STEMI
Erre a rejtvényre meglepően sok megfejtés érkezett, akár olyanok tollából is, akik eddig nem küldtek megoldást. Ez megerősített abban, hogy érdemes kevésbé bonyolult feladványokkal felkelteni az érdeklődést. Ha már ilyen sokan küldtetek helyes elemzéseket, hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy idén is értékes nyereményekkel jutalmazza a Cardioblog a legeredményesebbeket. Mint látható oldalt, teljesen nyitott az előre láthatólag nyár elejéig tartó verseny. Tessék tehát minél többször megfejtést küldeni!
Ebben a feladványunkban ordító volt a V2-5-ig látható ST depressio. Ez felvethetett
1.) egyrészt anterior ischaemiát (ha troponin pozitivitással jár utólag, akkor NSTEMI lesz a diagnózis, egyebekben instabil angina pectoris). Olvassuk, hogy ez esetben hogyan kell helyesen eljárni egyik megfejtőnk tolmácsolásában (szándékosan nem írok most neveket):
A tünetek acut coronária syndromára utalnak, [...] a betegnek sok rizikófaktora (férfi, 50 év felett, dohányik, hypertonia, angina az anamnézisben) van. Az EKG-n ST, T-eltérések láthatók, anterior fali ischaemia-nak fellelnek meg, valószínűleg instabil angina. Mellette szól, hogy pihenésre eddig nem szűnt, illetve a beteg most súlyosabbnak érezhette a fájdalmat, hogy mentőt hívott ilyen hamar. [...]5 percre lévő coronaria őrzővel ellátott kardiológiai osztályra vinném a beteget. Ott megtörténhet a rizikóstratifikáció (troponin szint, illetve egyéb biomarkerek vizsgálata, kreatinin), és ennek alapján küldhetik esetleg tovább a beteg intervenciós centrumba.
2.) Illetve felvethetett a hátsó fali ST elevációnak megfelő tükörkép jelenséget: posterior STEMI (név nélkül):
Az ekg-n első ránézésre normál tengelyállás, sinus ritmus, 59/perces fr. látszik. A mellkasi elvezetésekben V1-V3ig descendáló, majd V4-V5ig horizontális ST depressió és V1-V4ig bifázisos T hullámok képe jelenik meg. Ezek alapján felmerül a kérdés, hogy anterior ischemiát vagy posterior infarktust látunk. A nitrátra nem szűnő retrosternális fájdalom felveti az infarktus gyanúját, mely ellenőrzésére a legegyszerűbben a kezünkbe lévő ekg-t, a megfelelő fordítással úgy fordíthatjuk, hogy a mellkasi elvezetések tükörképét láthatjuk, ahol a depressióból elevatio lesz, és a R-ből Q hullám. További diagnosztika céljából felrakhatjuk a posterior elvezetéseket V7-V9-ig, ahol ha helyes a diagnózis, látszani fog az ST elevatioés patológiás Q hullám[a szerk.]. Ezek alapján a mentő vigye a beteget a 40 percre lévő intervenciós centrumba, posterior infarktus gyanújával.