Egy 65 éves, mérsékelten túlsúlyos, angiotenzin-receptor-blokkolóval kezelt hypertoniás, nem kezelt hyperlipidaemiás férfi hányinger, gyengeség, majd egyszeri hányás, valamint órák óta fennálló, bal oldalfekvésben jelentkező, bal elülső hónaljvonal tájon érzett dyscomfort miatt hívott mentőket. Mentő kiérkezésekor110/70Hgmm-es vérnyomást mért, érdemi fizikális eltérést nem talált. Panasz alatt a következő EKG-t rögzítette:
A beteg az ARB-n kívül egyéb gyógyszert nem szed.
Mentő hospitalisatio mellett döntött és a kocsiban a monitor felszerelését követően ezt rögzítette:
További ellátásra -8 tagú megfutást referálva- SBO-ra szállította. Itt időablakos troponin vizsgálatot végeztek, ami negatív eredménnyel zárult, majd kardiológiára helyezték a fenti klinikummal és non-sustained kamrai tacyhcardia iránydiagnózissal.
Hogyan tovább?
- A rizikóstátust és a klinikumot figyelembe véve a kamrai tachycardia hátterében legnagyobb valószínűséggel coronaria betegség áll, sürgős coronarographiára továbbítandó a beteg
- Béta-blokkoló beállítása és echocardiographiát követően sürgető ICD implantációra referálás centrumnak
- Coronaria őrzőben amiodaron gyorstelítés, majd klinikumtól és vizsgálati leletektől (Holter, ergometria, echocardiographia) függően elektív cornorarographia szervezése
- Hányinger, hányás és mellkasi panaszok tüneti kezelése és extracardialis eredetének kutatása
Műtermék
A Cardioblog idei listájáról sem hiányozhat egy félreértelmezett, tancélos műtermék bemutatása. Az előző feladványunkban részletesen bemutattuk, hogyan érdemes EKG-t elemeznünk és lelepleznünk például egy keskeny QRS képében jelentkező kamrai tachycardiát egy cetli, az ujjunk illetve a fejünk gondolkodásra való használatával.
Ha így jártunk el most is, akkor észrevehettük a hibát a sormintában a fenti jelenségnél.
Egyes hullámok kilógnak a sorból, a többitől különböznek, mert magasabbak
Ezek a kilógó hullámok a "megfutás" előtt és után is változatlan frekvenciával követik a reguláris sinus ütem rendjét. Apró torzulásoktól eltekintve morofológiájuk és szélességük megegyezik a levezetett sinus eredetű ütésekével. A "megfutás" többi hulláma azonban nem monomorf és nem is reguláris.
Az, hogy ezek az EKG jelenségek nem kardiális eredetűek, jobban feltűnhet a másik elvezetés szinkronpontjainak vizsgálatával, ahol is a teljesen dezorganizált elektromos tevékenység "mögött" egyértelműen detektálhatók a reguláris, sinus eredetű, keskeny kamrai komplexumok is :
Íme tehát még egy példa, milyen hasznos információ nyerhető a többcsatornás EKG használatával. (Erre másik tancélos illusztrációt ebben a korábbi feladványban láthattunk.)
Mozgási artefaktumok okozta EKG-diagnosztikai nehézségekkel többek között korábban ebben, ebben, ebben és ebben a feladványban is találkozhattunk.
A műtermékek biztonsággal való azonosításával számos -akár potenciális szövődményeket is magában hordozó- vizsgálattól és beavatkozástól megkímélhetjük a beteget és egészségügyi rendszert.
Irodalom:
Patel SI, Souter MJ (2008). "Equipment-related electrocardiographic artifacts: causes, characteristics, consequences, and correction". Anesthesiology. 108 (1): 138–48.
Márquez MF, Colín L, Guevara M, Iturralde P, Hermosillo AG (2002). "Common electrocardiographic artifacts mimicking arrhythmias in ambulatory monitoring". Am. Heart J. 144 (2): 187–97.