A 30-as évei közepén járó, elhízott férfi az elmúlt évben 35kg-ot fogyott. Sok kólát fogyaszt. Aktuálisan kifejezett gyengeség, szédelgés, szorulás, az elmúlt napokban hányás panaszokkal kerül vizsgálatra.
Az EKG alapján melyik laboratóriumi paraméterben várunk jelentős eltérést?
- Haemoglobin, hematokrit
- Troponin
- Kálium
- Digoxin szint
- Egyik sem, hanem valami más
Hypokalaemia
Az anamnézis (fogyás, sok kóla fogyasztása, hányás) és klinikum (gyengeség, szédelgés, szorulás) mellett hypokalaemiára utaltak a klasszikus EKG jelek közül aktuálisan a következők is:
- a P-hullámok amplitúdójának és szélességének jelzett megnagyobbodása,
- a legjobban általában V2-4-ig (most V2-6-ig és inferior elvezetésekben is) látható prominens U-hullámok, melyek
- összeolvadnak a lapos-, gyakran invertálódó T-hullámokkal, amik együttesen
- jelentősen megnyújtják a QT-t, illetve a QU-t,
- kiterjedt ST-depressziók
Ezen kívül hypokalaemiában gyakran látható még PQ-megnyúlás és a szívizomzat kóros ingerlékenysége miatt sokszor provokálódnak különböző ritmuszavarok, extrasystolék, pitvari tachycardia, vagy pitvarfibrilláció. Súlyos esetben a hosszú QT (QU) és ES-k miatt életveszélyes TdP kamrai tachycardia is kialakulhat.
Alacsony káliumszint esetén a gyakran társuló alacsony magnézium szint ellenőrzése és szükség szerinti korrekciója is javasolt.
Noha a szédelgés és hányinger digitalis túlhatásban/mérgezésben is jellemzi a klinikumot, ott sokkal inkább rövid QTc-t várunk és nem hosszút. Az ST depressziók pedig karakterisztikusan sajka-alakúak.
Korábban többek között ebben a feladványban olvashattunk a hypokalaemia EKG-jeleiről.
Irodalom:
- Diercks DB, Shumaik GM, Harrigan RA, Brady WJ, Chan TC. Electrocardiographic manifestations: electrolyte abnormalities. J Emerg Med. 2004;27(2):153–60.
- El-Sherif N, Turitto G. Electrolyte disorders and arrythmogenesis. Cardiol J. 2011;18(3):233–45.