Nemrég kaptam ezt a szívet melengető e-mailt:
Kedves CardioBlog,
csak gondoltam hírét adom a blog hasznának: épp Bécsben töltöm a gyakorlatomat egy kórházban, és nem tudták ma eldönteni egy betegről hogy pitvarlebeg-e vagy sem, mire megmutattam nekik a blogból tanult Lewis elvezetést, és oda voltak meg vissza, hogy miket nem tudnak a magyar orvosok:) Köszönet érte!Szép nyarat!“Passacaglia”
Erről nekem ez az EKG jutott eszembe:
Szerepeljen most II/Nyári harmadik feladványként! Akinek kedve van, megfejtést 2011.08.14-én éjfélig küldhet az ekg.megfejtes@gmail.com e-mail címre.
Segítségül hadd vázoljak néhány alternatívát, de akinek más ötlete támad, azt is írja meg!
A.) A gépnek van igaza. Sinus bradycardia látható.
B.) Pitvari fluttern látható
C.) Nem tudnám eldönteni ez alapján. Felhelyzném a korábban már tanult Lewis elvezetést.
II/Nyári harmadik megfejtés: pitvari flutternt mímelő műtermék
Az automata EKG elemzők döntési biztonsága meglehetősen jó. Érdemes elolvasni, mit véleményez a gép, de az mindenképpen ellenőrizendő. Bizonyos esetekben önmagában az gyorsítja meg a korrekt diagnózis felállítását, hogy felismerjük a masina tévedését. Gondoljunk például a hyperkalaemia okozta Littmann-jelre!
Jelen feladványunkban azonban a gép jobb döntést hozott, mint aki pitvari fluttern iránydiagnózissal kardiológiára utalta a beteget. Ha a kiírt 0,182s-os intervallumban kutakodunk a jól látható QRS-ek előtt, akkor rálelhetünk egy-két gyönyörű P hullámra. Íme:
Hasonló esettel találkozhattunk, amikor Parkinsonos beteg EKG-ja kamrai flutternt utánzott.
Ha a tremorból (hidegrázás, hypothermia, Parkinson) adódó műtermékeket ki akarjuk iktatni, helyezzük a végtagi elektródákat minél proximálisabban, akár tappancsok segítségével a mellkasra, alhasra!