Korábban már volt szó róla, hogy akut koronária szindrómában negatív coronarographia esetén leggyakrabban myocarditis mutatható ki szív MR vizsgálattal. Az esetek egy részét Tako-tsubo cardiomyopathia magyarázza, de néhányszor mégis myocardialis infarktus áll a háttérben, melyek rendszerint kis méretűek. Láthattunk továbbá ASD-t is, ami jobb kamra tágulat okoz. Ezúttal egy olyan páciens szív MR képeit mutatom be, akinél a kis méretű friss myocardialis infarktus mellett korábban ismeretlen, szignifikáns ASD-t mutatott ki a szív MR vizsgálat.
A kétüregi és a rövid tengelyi mozgóképen kis méretű falmozgás zavar rajzolódik ki az anterior falon, mely a szívfunkcióra nincs érdemi kihatással.
Vérelnyomásos, T2-súlyozott, zsírelnyomásos (SPIR: spectral inversion recovery) technikával a friss károsodások jeleníthetők meg. A falmozgás zavart mutató területen csaknem transmuralis ödéma látható (fehér nyíl). Az ödéma rendszerint nagyobb az elhaláshoz képest.
Késői halmozású felvételeken subendocardialis kontrasztanyag halmozás rajzolódott ki: a fekete színű egészséges szívizmon belül a nekrózis fehér színben tűnik fel (fehér nyíl).
A jobb kamra tágulat hátterében ASD-t lehetett kimutatni. Az in-plane flow képeken megfelelő beállításokkal a shunt jól vizualizálható, de nagyságának a meghatározásához további célzott through-plane áramlás mérésekre van szükség.
Ha az aorta és a pulmonalis billentyűn is megmérjük az áramlást (jobb oldali képek), akkor a két perctérfogat aránya jelzi a shunt mértékét. Esetünkben a Qp/Qs: 1,7 – szignifikáns bal-jobb shunt-öt jelez (Qp/Qs = pulmonalis és systemas flow arány). Az ASD pereme elhelyezkedésénél fogva részben hiányos, az aorta gyökkel szomszédos. Az MR alapján az eszközös zárás kivitelezhetősége kérdéses. Intervenciós kardiológiai és szívsebészeti konzílium végzendő (heart team), kiegészítő képalkotó vizsgálatokra lehet szükség (TEE).
Köszönet illet minden kollégát, különös tekintettel Vágó Hajnit, továbbá fiataljainkat is (Suhai Feri, Czimbalmos Csilla és Csécs Ibolya).