Sarcoidosisban a szív érintettség az irodalmi adatok alapján gyakoribb (egyes cikkek alapján akár 50% is lehet), mint ahogy az felismerésre kerül. A boncolási eredmények azt mutatják, hogy a hirtelen halált szenvedett sarcoidosis-os betegeknél gyakran (akár az esetek felében is) cardialis érintettség áll a háttérben.
Klinikai gyanú esetén az MR vizsgálat képes kimutatni a cardialis érintettséget. A sarcoidosisos granulómák az MR-en késői halmozást okoznak. Az elhelyezkedés a viralis myocarditis-szel mutat átfedést. Jobb kamrai érintettség esetén a mintázat utánozhat ARVD-t is. Amennyiben a gyulladás éppen aktív, az kiderül az ödémát megjelenítő technikával. A pulmonalis és a szív manifestatio mértéke nem feltétlen van szoros kapcsolatban egymással. Cardialis érintettség esetén agresszívebb therapia alkalmazásának lehetősége merül fel.
Az első beteg esetén markáns pulmonalis érintettség látható a CT képeken, bilateralis hilaris lymphadenopathiaval. A basalis anteroseptalis halmozásnak megfelelően futhatnak ingerületvezető kötegek is, mely magyarázhatja a gyakran tapasztalható vezetési zavart. A kiáramlási képeken aorta insufficientia regurgitatios jetje sejthető.
A második beteg esetén a jobb kamrai érintettség következtében kialakuló késői halmozás ARVD gyanúját is keltheti.
A harmadik beteg esetén inferolateralisan látható foltos halmozás viralis myocarditisre emlékeztet, valamint itt is tetten érhető az első betegnél már látott basalis anteroseptalis góc.
Korábbi cikk az Orvosi Hetilapból:
Orv Hetil. 2006 Feb 19;147(7):315-9.
Új lehetőségek a sarcoidosis diagnosztikájában Magyarországon: ajakbiopszia és szív-MR.
Az intézményünkben Simor Tamás professzor, közvetlen munkatársnőm Vágó Hajnalka és Pozsonyi Zoltán is végzett már sarcoidosisos betegen szív MR vizsgálatot rajtam kívül. A technikát fiatalabb kollégáink is tudják alkalmazni. A CT felvételekért Balázs Györgynek tartozom köszönettel.
[Korábban ebben a bejegyzésben találkozhattunk sarcoidosisos beteg EKG-jával.]