Érzelmi megterhelésen átesett, 70 éves nőbeteg került felvételre mellkasi panaszok miatt. Az emelkedett necroenzimek és a társuló EKG eltérések miatt coronarographia készült, mely ép epicardialis koszorúereket igazolt. Az ECHO vizsgálat a csúcsi és a középső harmad minden szegmentumát érintő, kifejezett falmozgás zavart jelzett. A kép és a klinikum alapján Takotsubo cardiomyopathia (CMP) merült fel, melynek alátámasztására szív MR készült.
A betegség onnan kapta a nevét, hogy a ventriculographias képeken a bal kamra systoleban egy speciális japán polip halász edényhez hasonlít a falmozgás zavar miatt. Több kiváltó mechanizmust is feltételeznek. A leginkább elfogadott nézet, hogy a betegséget szimpatikus adrenerg hyperaktiváció okozza. Az érintett receptorok koncentrációja a bal kamracsúcs felé haladva emelkedő tendenciát mutat. Ugyanakkor leírtak már inverz és középső harmadi formát is.
A hossztengelyi mozgó képeken a megtartott kontrakciójú basalis harmadtól eltekintve jelentős fokú falmozgás zavar csökkenti a bal kamra funkciót (LVEF 37%).
T2-súlyozott SPIR méréssel a szöveti víztartalom vizualizálható. Az érintett terület Takotsubo CMP esetén a tapasztalataink szerint mérsékelt szöveti oedema jeleit mutathatja. Ebben az esetben is mérsékelten emelkedett jeladás figyelhető meg a falmozgást zavart mutató szegmentumok myocardiumában.
A késői halmozású (DE: delayed enhancement, illetve LE: late enhancement) sorozaton a károsodott izomzat jeleníthető meg. Takotsubo CMP esetén rendszerint sértetlen marad a szívizomzat. Esetünkben sem volt látható ischaemias jellegű károsodás. Ugyanakkor néhány szerző és hazai tapasztalatok alapján esetenként mégiscsak lehet számolni károsodást jelentő késői halmozással.
A Takotsubo CMP főként nőket érint és visszatérő anamnesticus momentum az érzelmi megterhelés. Ez jelenthet családi veszekedést, de találkoztunk már olyan pácienssel, aki templomi beszédre készült. Egyéb elnevezések, amelyekkel a szakirodalomban találkozhat az olvasó: “apical ballooning syndrome”, “stress-induced cardiomyopathy”, “broken heart syndrome”. A kórállapot szerencsére alapvetően reverzibilis. Ezért a betegség ellátása keringés támogatásból áll. A falmozgás zavar és a paraméterek néhány hét alatt visszatérnek a normál tartományba. Ugyanakkor akut szakban akár eszközös támogatásra is szükség lehet. A szív MR a szöveti differenciálás lehetősége miatt alkalmas a klinikum és az ECHO által támasztott gyanú alátámasztására.